T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLKBAHAR DÖNEMİ ŞAP VE LSD (ÇİÇEK) AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLAMIŞTIR

Yayın Tarihi : 25.2.2021
Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrol Genelgesi gereğince İlimiz merkez ve ilçelerinde uygulamaya başladığımız ilkbahar dönemi ŞAP ve LSD Aşılama Kampanyası kapsamında 30 Nisan 2021 tarihine kadar tüm sığır cinsi  büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.

Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde % 30-45, süt veriminde % 15-35 arasında kayıplara neden olmaktadır. Özellikle hastalığa karşı son derece hassas olan genç hayvanlarda ölümlere yol açmaktadır. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aydan büyük tüm hayvanların altı ay aralıklarla yılda iki kez aşılanmasıdır.

Kampanya esnasında tüm sığır cinsi hayvanlar şap aşısı ile aşılanacaktır. İlk defa aşılanan sığır cinsi hayvanlara 1 ay sonra ikinci kez (rapel) aşılama yapılacaktır. Aşılama kampanyası çerçevesinde tüm yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburidir. Şap aşısı yapılmamış hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporu (Sevk Raporu) düzenlenmemektedir. Ayrıca, buzağı desteklemesinden faydalanmak için  buzağıların şap aşısı ile aşılanmış olmaları şarttır. Yetiştiricilerimizin aşılama kampanyasına duyarlı olması ve görevli personelimize gerekli kolaylığı göstermesi hayvanlarının sağlığı ile verimi yönünden büyük önem arz etmektedir.