T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Zeytinyağından Yöresel Sabun Yapımı ve Kadın Kooperatifimiz

Yayın Tarihi : 18.2.2021

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında İlimiz de kurulu bulunan kadın kooperatifleri aracılığı ile ev sahibi ve Suriyeli kadınlar arasında sosyal uyumun güçlendirilmesine ve sürdürülebilir gelir elde etmelerine katkı sağlamak üzere atıkların geri dönüşümünden ürün elde etmeleri için çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çerçevede "S.S. Kocabeyli, Karaçavuş, Süngütepe ve Saatli Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile zeytin prinasının işlenerek ikincil zeytinyağı, zeytin çekirdeği ve zeytin posası elde edilmesi, bu ikincil zeytinyağının kooperatifin kadın üyeleri tarafından işlenerek yöresel sabun yapılması suretiyle katma değer elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Program kapsamında prina geri dönüşümü ekipmanları, sabunhane binası vb. ekipman alımı ve inşaat çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kooperatifin prina atığından elde edilecek zeytinyağını sabuna (yöresel zeytinyağlı sabun) dönüştürerek, katma değerli ve sürdürülebilir bir gelir elde etmesi planlanmaktadır.

Tarımsal Kooperatif üyesi kadınlar ile ileride kooperatife üye olabilecek ve sabun yapımında çalışabilecek Suriyeli kadınlardan oluşan 25 kişilik bir gruba yöresel sabun yapımı üzerine Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nden destek alınarak eğitim verilmeye başlanılmıştır. Eğitim sonunda zeytinyağından soğuk sistem, sıcak sistem katı sabun yapımı ile sıvı sabun yapımına yönelik teorik ve pratik uygulamalı eğitim verilmiş olacaktır. Ayrıca ileride kooperatifin kurumsal ve teknik kapasitesini arttırmaya yönelik olarak çeşitli eğitimler ve işbirlikleri kurulması için çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Kooperatif çalışmaları ve sabun üretimini Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Züleyha PAMUKOĞLU ile birlikte yerinde inceleyen İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU " Kırsal alanda yaşayan kadınların meslek edinmesi ve istihdama katılmalarını önemsediğini belirterek ikincil zeytinyağından yöresel sabun yapımı faaliyetlerini ve kadınlara yönelik bu tür projeleri desteklediğini" dile getirdi.

UNDP Yerel Ekonomik Kalkınma Sorumlusu M. Murat CANDEMİR ve Kooperatif Başkanı Hamide POLAT' tan proje ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.