T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

UYGULAMALI ÇİFTÇİ OKULU AÇILDI

Yayın Tarihi : 11.2.2021

İl Müdürlüğümüz ile FAO arasında imzalanan işbirliğiyle Sosyo-Ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve İş Fırsatlarının Yaratılması Yoluyla Türkiye'de Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyelilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Arttırılması (OSRO/TUR/901/EC) Projesi kapsamında "Uygulamalı Çiftçi Okulu" programı düzenlendi.

Pandemi kurallarına riayet edilerek düzenlenen program; İl Müdürümüz Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU, FAO Türkiye Program Sorumlusu Sheikh AHADUZZAMAN, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül SELIŞIK, İl Müdür Yardımcımız Mehmet ÖZÜBERK, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doç. Dr. Halit KANCA, Uygulamalı Çiftçi Okulları Koordinatörü Fatih BOZDEMİR, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet CIRNAVUK ile kıymetli yetiştirici ve çiftçilerimizin sınırlı sayıda katılımlarıyla gerçekleşti.

Uygulamalı çiftçi okulu için ilimize gelen FAO Türkiye Program Sorumlusu Sheikh AHADUZZAMAN, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül SELIŞIK,  çiftçi okulu açılışı öncesinde,  eğitim gören kursiyerlerin istihdam edildiği İşletmeleri ve İl müdürlüğümüzü ziyaret ettiler.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doç. Dr. Halit KANCA' nın küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve hastalıkları konusunda yetiştiricilerimize bilgi verdi, yetiştiricilerin konu ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Verdiği kıymetli bilgilerden dolayı Doç. Dr. Halit KANCA' ya teşekkür eden İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU "Bakanlığımızın uyguladığı desteklemeler ve üreticilerimizin gayretiyle İlimizde küçükbaş hayvan, özellikle Kilis Keçisi sayımızda büyük artış meydana gelmiş olup, FAO tarafından desteklenen eğitim projeleri ile de verim ve kalitenin arttırılması hedeflenmektedir. Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerine katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederim." dedi.