T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' Projesi Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 17.12.2020

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, koyun üreticileri ile Ziraat Bankası yetkilileri katıldı.

Protokol İmza törenin de konuşan İl Müdürü Kökçüoğlu; "İmzalanan proje ile köyden kente göçün azaltılarak istihdamın sağlanması, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi ve sayısının artırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgesel kalkınmaya ve kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Tarım ve hayvancılık ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. İmzalanan protokol sayesinde düşük gelirli hayvan yetiştiricilerimizin kredi almadaki en önemli problemi olan ipotek şartı ortadan kaldırıldı. Aynı zamanda kredinin faizsiz olması sebebiyle hayvan yetiştiricilerimizin kredi kullanımı kolaylaştırıldı. Projenin hayvan yetiştiricilerine ve ülkemize hayırlı olmasını diler, Sayın Valimize İlimiz Tarım ve Hayvancılığına verdiği katkı ve desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Törende konuşan Vali Recep Soytürk "Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var" Projesinin heyecanlandırıcı bir proje olduğunu ifade ederek, "Çok heyecanlandırıcı bir proje gerçekten, daha öncede söyledim, ben bir çiftçi çocuğuyum, memlekette 25 dönüm bahçem var, yaz aylarında uğraşıyorum. Çiftçi için gerçekten olağan üstü bir olanak, 7 yıla kadar sıfır faizli, hayvanları kendin seçiyorsun, kendin alıyorsun, bu müthiş bir fırsat, bu fırsattan tüm çiftçilerimizin yararlanmasını isterim. İl Özel İdaresi olarak birtakım masrafları da biz karşılayacağız. Ziraat bankasının faizlerden vazgeçmesi, bunu Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle yapmış olmaları, ülkemiz ve Kilis için bir fırsattır. Kilis olarak bu fırsatı iyi değerlendirmek isteriz" dedi.

Daha sonra Vali Soytürk ile Banka yetkilileri arasında protokol imzalandı.