T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Hayvancılık Faaliyetlerinde Bulunanlar İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Ücretsiz Alacakları ÇKS Belgeleri ile Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulacak

Yayın Tarihi : 25.11.2020

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU hafta sonları uygulanan saat 20:00 ile 10:00 saatleri arasındaki sokağa çıkma yasağı öncesi çiftçilere yönelik bir açıklamada bulundu.

İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU; Gıda tedarikinde ya da tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için Bakanlığımız tarafından alınan bir dizi önlemle Tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve gıda sektörümüzün sokağa çıkma yasağından muaf tutulan gruba dahil edildiğini belirtti.

İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU, muafiyet kapsamına alınan grupları şöyle açıkladı;

 • Reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan (Et, Balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri) grupların ünitelerinde çalışanlar ile un ve makarna sektöründe çalışanlar, hafta sonu üretimlerine devam edebilecekler.

    
 • Veteriner hekimlerimiz, hafta sonu belirli saatlerde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklardır. İl ve ilçelerde, köylerimizde üreticimize ve besicimize ulaşımda bir problem yaşamayacaklar.
   
 • Veteriner Hekimlerimize ait klinik, poliklinik ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler.
   
 • Hafta sonu belirli saatlerde uygulanacak sokağa çıkma yasağından muaf olan bir grup ta Tarım ve Hayvancılık üretimindeki çiftçilerimiz. Bu vatandaşlarımız da üretimlerini aksatmadan devam edebileceklerdir

   
 • Tarım ve Hayvancılık üretimindeki çiftçilerimiz hafta sonu belirli saatlerde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında mağduriyet yaşamamaları için İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olduklarına dair belgelerini ücretsiz olarak alarak üretimlerine devam edebilirler.

 

 • Üreticilerimize bol ve bereketli bir yıl dileklerimle.