T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Gıda Günü kutlu olsun

Yayın Tarihi : 16.10.2020

Dünya Gıda Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim'de her yıl kutlanan uluslararası bir gündür. 1981 yılından beri Dünya Gıda Günü, dünya genelinde ortak bir odak belirlenmesi amacıyla FAO tarafından belirlenen bir tema ile kutlanmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile kutlanan gün, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde başta FAO, Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere kamu, özel sektör, meslek ve sivil toplum örgütleri ve akademi dahil olmak üzere tüm paydaşlarla birlikte dijital etkinlikler ile kutlanacaktır.

Bu yıl Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla "Hep Birlikte Büyütelim, Besleyelim ve Sürdürelim" temasıyla dijital etkinlikler ile kutlanacak olan Dünya Gıda Gününde "COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacaktır."

İl Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU; "Bu yılın elbette ayrı bir önemi var. Pandeminin oluşturduğu gıda güvenliği, beslenme ve geçim kaynaklarına yönelik tehditler ancak topyekûn bir mücadele ile aşılabilir. Çünkü her türlü imkâna rağmen açlığın hüküm sürdüğü bir gezegende yaşıyoruz. FAO'ya göre dünyada 2 milyardan fazla insanın güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişimi yok. Ayrıca küresel nüfusun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşması beklendiğinden gerekli girişimlerde bulunulmadığı taktirde durumun yıllar içerisinde daha da kötü bir hal alacağı ön görülüyor. Covid-19 pandemisi de bu süreci ciddi olarak etkiledi. Salgından önce 690 milyon kişi açlıkla karşı karşıya iken salgının bu sayıyı daha da arttırdığı bilinen bir gerçek. Konu sadece kronik açlık da değil, gizli açlık olarak ifade edilen besin elementlerinden yetersiz gıda tüketimi nedeniyle meydana gelen gelişme geriliği, aşırı kilo ve obezite bireylerin refahını ve ülkelerin kalkınmasını etkilediği gibi küresel olarak bir ekonomik kayba da neden oluyor. Oysa dünyanın sunduğu imkânları doğru, verimli ve sürdürülebilir kılmak elimizde. Bu nedenden dolayı, açlıkla mücadelede gıda üretiminin artırılmasından daha da fazla israfın önlenmesi gerekiyor."