T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kilis'te Yağlık Zeytin Hasadı Başladı, Sezonun İlk Zeytinyağı Sıkıldı

Yayın Tarihi : 30.9.2020

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU,  Zeytin ve zeytinyağının Ulusal ve Uluslararası alanda tanıtılması konusunda çalışmalar yapan Eczacı Atilla TOTOŞ ile birlikte; İlimiz müteşebbislerinden Ali HAYTA' ya ait Masmana Zeytinyağı işletmesinde erken hasat edilen Kilis Yağlık zeytinimizden Soğuk Sıkım Zeytinyağı elde edilmesi aşamasında tesisi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İl Müdürümüz KÖKÇÜOĞLU "İlimiz ekonomisi ve tarımsal üretiminde büyük öneme sahip ve yaklaşık 4500 yıllık tarihi olan Kilis Yağlık Zeytin çeşidimizde hasada başlanılmıştır. Öncelikle çiftçilerimize ve İlimize hayırlı olmasını dilerim. İlimizde 300.000 dekar alanda zeytin üretimi yapılmakta olup bunun %95 i yağlık çeşittir. Son dönemde zeytinyağının pazarlanmasında kalite ve markalaşma büyük önem arz etmekte, bu konuda İlimizde Özel sektör ve kurumlarımız tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Doğru zamanda ve tekniğine uygun olarak yapılan hasat zeytinyağının kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu tesiste şu an "Elle Erken Hasat" edilen Kilis Yağlık Zeytinimizden hasat sonrası bekletilmeksizin "Soğuk Sıkım" Zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Bu teknikle üretilen zeytinyağında yoğun meyve aroması ve yüksek kalite elde edilmektedir." dedi. 

Valimiz Sayın Recep SOYTÜRK'ün zeytin ve zeytinyağı üreticilerine her türlü desteği vermesinin ilimiz tarımı için büyük bir zenginlik olduğunu belirten KÖKÇÜOĞLU, kurumumuz tarafından çiftçilerimize her türlü teknik desteğin sağlandığını söylerek üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon dileğinde bulundu.