T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kilis Üzüm Üreticileri Birleşti

Yayın Tarihi : 25.9.2020

Kilis Üzüm Üreticileri Birliğinin Genel Kurul Toplantısı Musabeyli Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Sertaç KIRÇUVAL, İl Genel Meclis Başkanı Şıh Mehmet YALÇIN, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU, Musabeyli İlçe Müdürü Nurettin YILDIZ ve Birlik üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Üzümün Kilis için en önemli tarım ürünlerinin başında geldiğine dikkat çeken İl Müdürümüz KÖKÇÜOĞLU; "İlimizde tarımsal üretimde çok önemli bir yere sahip olan zeytinden sonra, üzüm de çiftçiler için hayati öneme sahip bir üründür. Ancak bölgede uzun yıllar eski usullerle üretim yapılması, hastalık ve zararlılara karşı etkin mücadele yapılamaması, ürünün değerinde pazarlanamaması gibi nedenlerle bağcılık istenilen gelişmeyi göstermemiştir. Kuruluş Genel Kurul Toplantısını yaptığımız Kilis İli Üzüm Üreticileri Birliği sayesinde İlimizde bulunan üzüm üreticileri bir araya gelecek, 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununda öngörülen üzüm üretimi talebe göre planlanacak, üretilen ürünün özellikle de yöremize ait kurutmalık Horoz Karası çeşidimizin kalitesi arttırılarak katma değeri yüksek bir şekilde pazarda yer alması sağlanacak, böylece üzüm üreticisi çiftçimizin yüzü gülecek ve emeği yerde kalmayacaktır. Birliğimizin ilimiz üzüm üreticisi çiftçilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yine Birliğin kurulmasında emeği geçen başta Sayın Valimiz Recep SOYTÜRK'e, Milletvekillerimize, İlçe Kaymakamımıza, İl Genel Meclis Başkanımıza şükranlarımı sunuyor, Musabeyli İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve personelleri başta olmak üzere İl Müdürlüğü personelimize teşekkür ediyorum. Birlik yönetimine seçilenlere başarılar diliyorum." dedi.

İl Müdürümüz KÖKÇÜOĞLU Birlik Genel Kurul Toplantısı sonrasında Musabeyli İlçe Müdürü ile birlikte kurutmalık üzüm üreten çiftçilerin sergilerini ziyaret etti ve incelemelerde bulundu.